Russian   English
Festivals news
    The regulations
about 3-d festival Moscow open are aproved and the winning prize has increased more than twice compared to 2006.
    Organizars guarantee enough foreign professional chess players will take part in the festival.
   Open A games first 20 boards - will be broadcasted in the Internet on-line!!
    There are more than 500 players in open A and B !!
The best players
of open A
Malakhov V. 2663
Zvjaginsev V. 2658
Dreev A. 2658
Riazantsev A. 2629
Moiseenko A. 2627
Fedorov A. 2624
Smirnov P. 2621
Korotylev A. 2615
Najer E. 2605
Malakhatko V. 2604
Bocharov D. 2602
Aleksandrov A. 2601
Belov V. 2600
Khismatullin D. 2599
Shipov S. 2591
Svetushkin D. 2588
Rychagov A. 2586
Lastin A. 2583
Kornev A. 2582
Kazhgaleyev M. 2579
Yakovich Y. 2577
Burmakin V. 2568
Vorobiov E. 2563
Amonatov F. 2559
Chernyshov K. 2556
STATISTICS
   553 players take part in Open A and B: 56 grandmasters (7 women), 71 masters (8) and 68 FIDE masters (24)
   The Russian players are the most numerous at the tournament 501 chess players. There are 21 players from Ukraine, 4 from Moldavia, 3 from Azerbaijan; 2 from Uzbekistan, Georgia and Latvia Twenty two countries take part in the festival.


4nd ROUND PAIRINGS "A,B-9"

 
                              OPEN A

1	IM	Deviatkin Andrei	-	GM	Najer Evgeniy
2	GM	Ionov Sergey		-	GM	Bocharov Dmitry
3	GM	Zontakh Andrey		-	IM	Krapivin Alexander
4	IM	Ulko Jaroslav		-	GM	Amonatov Farrukh
5	GM	Gareev Timur		-		Tarlev Konstantin
6	GM	Fedorov Alexei		-	IM	Andreikin Dmitry
7	GM	Svetushkin Dmitry	-	GM	Zinchenko Yaroslav
8	GM	Kornev Alexei		-	IM	Geller Jakov
9	GM	Kharitonov Alexandr	-	GM	Yakovich Yuri
10	GM	Burmakin Vladimir	-	IM	Chadaev Nikolai
11	GM	Vorobiov Evgeny E	-	IM	Askarov Marat
12	GM	Tunik Gennady		-	GM	Turov Maxim
13	GM	Shaposhnikov Evgeny	-	IM	Konovalov Nikolay
14	IM	Gasanov Eldar		-	GM	Korobov Anton
15	IM	Danin Alexandre		-	GM	Novikov Stanislav
16	IM	Chuprov Dmitry		-	IM	Demchenko Anton
17	FM	Chudinovskikh Alexander	-	IM	Nikolenko Oleg
18	IM	Kozlov Vladimir N	-	GM	Dreev Alexey
19	IM	Ovod Evgenija		-	GM	Smirnov Pavel
20	GM	Aleksandrov Aleksej	-	FM	Shimanov Aleksandr
21	IM	Gagarin Vasilij		-	GM	Belov Vladimir
22	IM	Polivanov Anatoliy	-	GM	Rychagov Andrey
23	IM	Grachev Boris		-	IM	Papin Vasily
24	GM	Chernyshov Konstantin	-	FM	Burlov Vassili
25	GM	Sorokin Maxim		-		Nakhapetiane Pogos
26	GM	Oleksienko Mikhailo	-		Pustov Pavel
27		Beletsky Alexey		-	IM	Popov Ivan
28	IM	Iljin Artem		-	IM	Loskutov Oleg
29	IM	Gorbatov Alexej		-	GM	Yandemirov Valeri
30	GM	Pushkov Nikolai		-	IM	Potapov Pavel
31		Matsenko Sergei		-	GM	Iljushin Alexei
32	IM	Yudin Sergei		-	IM	Rjabzev Konstantin
33		Kachar Vladimir		-	IM	Ivanov Victor L
34	IM	Romanov Evgeny		-	IM	Soltanici Ruslan
35	GM	Dobrov Vladimir		-		Zemtsov Igor
36		Kutuzov Denis		-	FM	Dvalishvili Pavel S
37	FM	Kosov Ivan		-	IM	Petrushin Alexander I
38	IM	Rakhmanov Aleksandr	-		Belous Vladimir
39	WFM	Kashlinskaya Alina	-	IM	Sitnikov Anton
40	IM	Gavrilov Alexei		-		Larina Marija
41		Yuzhakov Oleg		-	GM	Balashov Yuri S
42	GM	Shabanov Yuri		-		Gingold Anton
43		Yuganova Marina		-	IM	Gabrielian Artur
44	GM	Naumkin Igor		-	IM	Losev Dmitry
45	FM	Maslov Mikhail		-	IM	Smirnov Igor
46	GM	Vorotnikov Vladislav V	-	WIM	Vasilkova Svetlana
47		Paveliev Alexey		-	WFM	Fominykh Maria
48		Musakaev Emil		-	IM	Obodchuk Andrei
49	FM	Kachko Alexander	-		Vafin Niaz
50		Chernobay Artem		-	WGM	Guseva Marina
51	IM	Yuferov Sergey  N	-	WGM	Velikhanli Firuza
52		Ageichenko Genadi A	-		Timofeev Vladimir F
53	IM	Sjugirov Sanan		-		Loginov Anton
54		Egorov Dmitry		-	IM	Kremenietsky Anatoly  M
55	FM	Reshetnikov Alexey	-	WIM	Charochkina Daria
56		Viliavin Roman		-	IM	Kalashnikov Konstantin
57	IM	Krivoborodov Egor	-		Ostertag Galina
58	WFM	Airapetian Tatevik	-	IM	Orlinkov Maxim L
59	IM	Filipenko Alexander V	-		Morev Ivan
60	FM	Utkin Aleksey		-		Omariev Maksim
61	WIM	Semenova Irina		-	FM	Okara Andrey
62	WFM	Girya Olga		-	FM	Moskalenko Alexander
63		Arslanov Shamil		-	GM	Prokopchuk Evgeny
64		Mozharov Mikhail	-	FM	Shamugia Shavleg
65		Fomin Andrey		-	IM	Krylov Mikhail
66		Kopylov Alexander A	-	IM	Ayupov Damir
67		Bacherikov Vitaly	-	FM	Skurikhin Dmitrij
68	WGM	Grabuzova Tatiana	-		Aslanov Sergei
69	WFM	Repina Varvara		-	IM	Onoprienko Vladimir
70		Pluzhnik Mikhail	-		Hambartsumian Yuri
71	FM	Reutsky Sergei		-	WFM	Ivakhinova Inna
72	FM	Shkurikhin Ilia		-	FM	Cherenkov Andrey
73		Lelekova Olga		-	WFM	Gunina Valentina
74	FM	Isaev Yuri		-		Pasalic Kharun
75	WFM	Ambartsumova Karina	-		Demianjuk Alexander
76	WGM	Kadimova Ilaha		-	WFM	Kineva Ekaterina
77		Romashko Andrei		-	FM	Kruchev Boris
78		Davydenko Andrey	-		Kislov Oleg
79	FM	Konenkin Dmitry		-		Venevtsev Andrey
80		Prokopchuk Yury		-		Babushkin Eduard
81	FM	Stukopin Andrey		-	WFM	Khropova Larisa
82		Grigoriadis Alexandros	-		Ezhikov Vitaly
83	FM	Kedrov Valery V		-	WFM	Idrisova Roza
84		Savina Anastasia	-		Pletnev Evgeniy
85		Rogovsky Alexander	-		Koshevoy Sergey
86	FM	Kurdakov Yuri		-		Tilicheev Viacheslav
87		Kreines Mikhail		-	WIM	Shumilina Alexandra
88	IM	Maiorov Nikita		-		Rodionov Yuri
89	WFM	Prudnikova Ekaterina	-	FM	Tjurin Alexander P
90		Novikov Valeri		-		Kassimski Kiril
91		Kurukin Dmitry		-		Vladimirov Ivan
92		Ovsiannikov Maxim	-	WFM	Bogumil Tatiana
93		Terekhov Konstantin	-	WFM	Kharmunova Nadejda
94	WIM	Nebolsina Vera		-		Medvedev Nikolai
95		Rasstriguine Andrei	-		Lyubokhiner Leonid M
96		Losev Sergey		-		Ludanov Nikolay
97	IM	Elfert Aleksandr V	-		Kairov Batyr
98		Bukhteeva Viktoria	-		Zz Bye =
99		Pankov Gennady		-		Popelyshev Igor V
100		Samedov Alim		-		Kirikova Maria
101		Lavrentiev Yuri		-		Gvilava Maya
		Repin Sergey		-		Bye

                               TOURNAMENT B

1	FM	Zolotukhin Valery	-		Afanasiev Anton
2	FM	Pokrovski Pavel		-		Nyzhnyk Illya
3		Kovtunenko Alexandr	-		Goroshilov Vladislav
4		Pechnikov Artiom	-	FM	Birjukov Sergey
5		Nozdrachev Vladislav	-		Gordievsky Dmitry
6		Siritsa Dmitry		-	FM	Pogosian Georgy
7		Nguyen Viet Tuong	-		Yudkevich Mikhail
8		Stekolnikov Alexandr	-		Masalov Andrey
9		Rossal Valeriy I	-	FM	Rozanov Pavel B
10	FM	Sabaev Evgueni		-		Pustovoitova Daria
11		Babikov Ivan		-		Tkachuk Andrey
12		Kondratiev Vissarion L	-		Zhuravliev Vladilen
13		Ozerov Dmitry		-		Gerasimov Nikolay P
14	IM	Murzin Lenar		-		Anfinogenov Artem
15	FM	Bujakevich Aleksandr	-		Shorbatov Manakhim
16		Shepelev Igor		-		Volkov Anton
17		Mahtumov Muhammed	-		Shmatkov Mikhail
18		Subbotin Andrey		-		Bronnikov Konstantin
19	WFM	Zarivkina Victorya	-	FM	Shuvatkin Vladimir N
20	FM	Yarysh Grigorij		-		Skoriak Ivan
21		Chepel Mykola		-	FM	Erzhanov Arman
22		Kurnaev Vladimir	-	WIM	Chasovnikova Eugenia
23		Gnydka Jaroslav		-	FM	Fazulyanov Sergey
24		Kavalenia Leonid	-		Trubizin Alexander
25	WFM	Severiukhina Zoja	-		Martov Vadim
26		Borodin Stanislav	-		Semin Gennadiy
27	FM	Mosionzhik Ilya		-	WFM	Derbentseva Irina
28		Voronov Vladimir Yu	-	WIM	Lomakina Galja
29		Musaev Mansur		-		Aliekhin Vladislav
30		Baskakov Nikolay	-		Trofimovsky Alexander
31		Morozov Grigoriy	-		Norkin Alexey
32		Teleshinin Oleg		-		Pestrov Yury
33		Pugachov Vladimir	-		Nozdrachev Leonid
34		Vorobev Kirill		-		Zimin Alexey
35		Eliseev Urii		-		Gurevich A
36		Azizyan Genrikh		-		Voronkov Ilia
37		Kuznetsov Mikhail V	-		Petrosyan Tigran
38		Suharukova Anastasia	-		Rosanov Lev I
39		Inants Aghasi		-		Bortnikov Boris
40		Cherepova Barbara	-		Volkov Sergei
41		Seliverstov Vitaliy	-		Dragunov Vladimir
42		Sinelnikov Igor		-		Bocharnikov Oleg
43		Konjkova Lilia		-		Bogatirevich Sergei
44		Novitsky Evgeny		-		Gaboev Batraz
45		Kuchkin Maksjm		-		Logoiko Mark
46		Minasyan Arnold		-		Ganin Alexander
47		Pozdeev Nikita		-		Melnik Viktor
48		Shefer Alexander	-		Klimovets Kirill
49		Malov Lev		-		Komov Sergey
50	WFM	Kalmykova Anastasia	-		Nikitin Anatoly
51		Liasko Ekaterina	-		Martynov Vladimir
52		Luzhetskiy Yuri		-		Romanov Sergey
53		Fomichev Alexander	-		Erofeev Alexey
54		Korzhukov Andrey	-		Lagoda Vladimir
55		Nazarian Artur		-		Kuzmenko Elena
56	WFM	Yakovich Yuliya		-		Sakhvadze George
57		Frolov Vitaly		-		Sychev Klementy
58		Korolkov Anatolij	-		Zhuravlev Dmitry
59		Yuffa Daniil		-	FM	Lebedev Alexander
60		Nazarov Nikolay		-		Mishakov Anatoly
61	FM	Novogrudsky Nikolay	-		Zaryvkina Anastasia
62		Kolmakov Pavel		-		Ustinov Alexey
63		Fedotov Artem		-		Murzin Sergey
64		Kashirsky Eugeny D	-		Kusnetsov Kiril
65	FM	Shurunov Arseny		-		Piatin Oleg
66		Belotserkovsky Dmitry	-	FM	Asefi Zaheeruddeen
67		Gorulev Alexander	-		Koroteeva Ksenia
68	WFM	Paikidze Nazi		-		Vakhlamov Igor L
69		Piskun Alexey		-		Kanygin Nikolai N
70		Semenov Viktor		-	WFM	Della-Rossa Anastasia
71		Kaner Klim		-		Drozdova Dina
72		Kulakov M		-		Gvanceladze Anna
73		Rusinov Mikhail		-		Matsenko Elena
74		Chapygin Sergey		-		Nagornaya Polina
75		Andronov Ilia		-		Cherny Oleg
76		Golomovziuk Alexey	-		Lebedev Victor
77		Kuzmin Mikhail		-		Stepanov Igor
78		Pylaev Evgenij		-		Zaitchuk Vitaly
79		Popov Evgeny		-		Pliev Vladimir
80		Kaljaev Viacheslav	-		Shubin Gennady
81		Blokhina Elvira		-		Potapov Alexey
82		Nepomnin Vladilen	-		Fokin Stanislav
83		Matyushin Lev		-		Artamonov Alexander
84		Sidorchuk Roman		-		Krasnov Konstantin
85		Karpova Anna		-		Repkin Alexander
86		De Luna Alberto		-		Arutjunian Babken
87		Guseinov Emil		-		Isaev Rustam
88		Berezin Igor		-		Talybov Shukiur
89		Essaulov Vasilij	-		Volobuev Sergey
90		Badalian Armen		-		Glukhov Alexandr
91		Burmistrov Andrey	-		Masich Vladimir
92		Pokhlebin Sergej	-		Konstantinov Maxim
93		Grigoryeva Olga A	-		Badalian Albert
94		Gavrjuchenkova Angelina	-		Grekov Alexander
95		Chukhlantseva Anna	-		Nikologorsky Matfei
96		Eliseev Stanislav	-		Akhverdian Gabriel
97		Mingaleev Ildar		-		Golynsky Yuri
98	WFM	Makogonova Nadezhda	-		Grabovets Nadezhda
99		Grigoriev Radimir	-		Bykov Evgeny
100		Ibragimov Ali		-		Lein Marina
101		Kotov Sergey		-		Moiseev Anatoly V
102		Ibragimov Eduard	-		Karetnikov Sergey
103		Oshukov Andrey		-		Kostoglotov Dmitry
104		Kovalenko Yulya		-		Sanzhaev Darsen
105		Stoljarov Dmitriy	-		Kulumbekov Giya
106		Olkhin Vitaly		-		Kuzin Sergey
107		Komissarov Stanislav	-		Levashov Michael
108		Remizov Alexander	-		Piskovets Nikita
109		Gutsuliak Yana		-		Petrushin Alexander
110		Kozionov Sergey		-		Seregin Alexey
111		Rossinskaya Ljudmilla	-		Tantsov Petr
112		Timokhina Ekaterina	-		Absoliamov Javday
113		Bavina Lyudmila		-		Udodov Yuri
114		Zhukovsky Viacheslav	-		Nikulin Vladimir
115		Voronkov Denis		-		Zimin Sergey
116		Perpeliev Gencho	-		Lavrischev Anatoliy
117		Morozov Boris		-		Kapustin Nikolay
118		Kazennova Daria		-		Volkova Ekaterina
119		Maksimov Yuri		-		Antropov Sergey
120		Medvedev Vladimir	-		Malyshev Roman B
121		Lagashin Pavel		-		Babarykin Stanislav
122		Sokolov Boris		-		Medovkina Viktoria
123		Niks Yana		-		Makushkin Nikolay
124		Chekhov Anton		-		Radjanets Andrey
125		Belekhov Dmitry		-		Rabinovich  Anton
126		Gimazov Evgeny		-		Buzukashvili Sofia
127		Grigor Evgeny		-		Jakovlev Alexander
128		Petukhov Nikolay	-		Kamaliev Timur
129		Radivilov Igor		-		Ustinov Alexander
130		Artemenko Rimma		-		Khrustaliov Alexander
131		Bialik Valery		-		Lebedev Roman
132		Rosenberg Semen		-		Chugunov Artem
133		Vasiukova Renata	-		Dronzikova Diana
134		Volostnykh Aleksey	-		Filippov Pavel