Russian   English
Festival’s news
    The regulations
about 3-d festival Moscow open are aproved and the winning prize has increased more than twice compared to 2006.
    Organizars guarantee enough foreign professional chess players will take part in the festival.
   Open A games – first 20 boards - will be broadcasted in the Internet on-line!!
    There are more than 500 players in open „A“ and „B“ !!
The best players
of open “A”
Malakhov V. 2663
Zvjaginsev V. 2658
Dreev A. 2658
Riazantsev A. 2629
Moiseenko A. 2627
Fedorov A. 2624
Smirnov P. 2621
Korotylev A. 2615
Najer E. 2605
Malakhatko V. 2604
Bocharov D. 2602
Aleksandrov A. 2601
Belov V. 2600
Khismatullin D. 2599
Shipov S. 2591
Svetushkin D. 2588
Rychagov A. 2586
Lastin A. 2583
Kornev A. 2582
Kazhgaleyev M. 2579
Yakovich Y. 2577
Burmakin V. 2568
Vorobiov E. 2563
Amonatov F. 2559
Chernyshov K. 2556
STATISTICS
   553 players take part in Open “A” and “B”: 56 grandmasters (7 women), 71 masters (8) and 68 FIDE masters (24)…
   The Russian players are the most numerous at the tournament – 501 chess players. There are 21 players from Ukraine, 4 from Moldavia, 3 from Azerbaijan; 2 from Uzbekistan, Georgia and Latvia… Twenty two countries take part in the festival.


2nd ROUND PAIRINGS

 
                 OPEN «A»
 1      Mozharov Mikhail       –  GM  Dreev Alexey
 2  GM  Fedorov Alexei         –  GM  Balashov Yuri S
 3  GM  Najer Evgeniy          –  FM  Shimanov Aleksandr
 4  GM  Shabanov Yuri          –  GM  Bocharov Dmitry
 5      Paveliev Alexey        –  GM  Belov Vladimir
 6  GM  Svetushkin Dmitry      –  IM  Papin Vasily
 7  GM  Kornev Alexei          –  IM  Obodchuk Andrei
 8  GM  Burmakin Vladimir      –  FM  Burlov Vassili
 9  IM  Grachev Boris          –  IM  Krylov Mikhail
10  IM  Kozlov Vladimir N      –  GM  Turov Maxim
11  GM  Zontakh Andrey         –      Nakhapetiane Pogos
12  IM  Ovod Evgenija          –  GM  Amonatov Farrukh
13  GM  Chernyshov Konstantin  –      Pustov Pavel
14  GM  Shaposhnikov Evgeny    –  IM  Ayupov Damir
15  GM  Gareev Timur           –  FM  Skurikhin Dmitrij
16  FM  Kachko Alexander       –  GM  Korobov Anton
17      Chernobay Artem        –  IM  Deviatkin Andrei
18  IM  Yuferov Sergey  N      –  GM  Novikov Stanislav
19  IM  Chuprov Dmitry         –  IM  Loskutov Oleg
20  IM  Gagarin Vasilij        –  IM  Popov Ivan
21      Ageichenko Genadi A    –  GM  Yandemirov Valeri
22  GM  Ionov Sergey           –  IM  Kremenietsky Anatoly M
23  GM  Pushkov Nikolai        –  IM  Rjabzev Konstantin
24  IM  Polivanov Anatoliy     –  IM  Nikolenko Oleg
25  IM  Sjugirov Sanan         –  IM  Andreikin Dmitry
26  IM  Yudin Sergei           –  IM  Gorbatov Alexej
27  GM  Kharitonov Alexandr    –  IM  Kalashnikov Konstantin
28  IM  Krivoborodov Egor      –  IM  Ivanov Victor L
29  IM  Romanov Evgeny         –  IM  Potapov Pavel
30  IM  Askarov Marat          –  IM  Soltanici Ruslan
31      Matsenko Sergei        –  IM  Chadaev Nikolai
32  IM  Filipenko Alexander V  –  IM  Krapivin Alexander
33  IM  Gasanov Eldar          –      Zemtsov Igor
34  FM  Utkin Aleksey          –  FM  Dvalishvili Pavel S
35  GM  Tunik Gennady          –  FM  Moskalenko Alexander
36      Kachar Vladimir        –  IM  Petrushin Alexander I
37  IM  Rakhmanov Aleksandr    –      Koshevoy Sergey
38  FM  Chudinovskikh Alexa.   –  IM  Sitnikov Anton
39  IM  Gavrilov Alexei        –      Yuzhakov Oleg
40  FM  Kosov Ivan             –  IM  Konovalov Nikolay
41  IM  Ulko Jaroslav          –      Gingold Anton
42      Kutuzov Denis          –      Tarlev Konstantin
43      Musakaev Emil          –  IM  Smirnov Igor
44      Yuganova Marina        –  IM  Demchenko Anton
45  FM  Isaev Yuri             –  GM  Rychagov Andrey
46  IM  Losev Dmitry           –  GM  Yakovich Yuri
47  WFM Airapetian Tatevik     –  GM  Vorobiov Evgeny E
48  GM  Sorokin Maxim          –  WGM  Guseva Marina
49  GM  Oleksienko Mikhailo    –      Vafin Niaz
50  IM  Iljin Artem            –      Belous Vladimir
51  IM  Maiorov Nikita         –      Timofeev Vladimir F
52      Chebotarev Oleg        –      Viliavin Roman
53  GM  Naumkin Igor           –  WIM Shumilina Alexandra
54  FM  Maslov Mikhail         –  GM  Zinchenko Yaroslav
55      Terekhov Konstantin    –  IM  Geller Jakov
56  IM  Danin Alexandre        –  WFM Bogumil Tatiana
57  GM  Vorotnikov Vladislav   –      Tilicheev Viacheslav
58      Beletsky Alexey        –      Vladimirov Ivan
59  WFM Girya Olga             –  FM  Okara Andrey
60      Bacherikov Vitaly      –  GM  Smirnov Pavel
61  GM  Aleksandrov Aleksej    –  FM  Cherenkov Andrey
62  IM  Gabrielian Artur       –  WFM Kharmunova Nadejda
63  WFM Repina Varvara         –  GM  Prokopchuk Evgeny
64      Pluzhnik Mikhail       –  GM  Iljushin Alexei
65  GM  Dobrov Vladimir        –      Pasalic Kharun
66  FM  Reshetnikov Alexey     –      Venevtsev Andrey
67      Arslanov Shamil        –  IM  Orlinkov Maxim L
68  WGM Grabuzova Tatiana      –      Morev Ivan
69  WFM Kineva Ekaterina       –  IM  Onoprienko Vladimir
70      Lelekova Olga          –      Hambartsumian Yuri
71  FM  Reutsky Sergei         –      Babushkin Eduard
72  FM  Shkurikhin Ilia        –      Davydenko Andrey
73  WFM Ambartsumova Karina    –  WFM Gunina Valentina
74      Romashko Andrei        –  FM  Tjurin Alexander P
75  WFM Prudnikova Ekaterina   –      Demianjuk Alexander
76      Kurukin Dmitry         –  WIM Vasilkova Svetlana
77  WGM Kadimova Ilaha         –  WFM Khropova Larisa
78      Rasstriguine Andrei    –  FM  Kruchev Boris
79  WIM Nebolsina Vera         –      Omariev Maksim
80      Savina Anastasia       –      Kislov Oleg
81      Ezhikov Vitaly         –  WIM Hasanova Elmira
82  FM  Konenkin Dmitry        –      Ludanov Nikolay
83  IM  Elfert Aleksandr V     –  WFM Fominykh Maria
84      Prokopchuk Yury        –      Rogovsky Alexander
85  FM  Stukopin Andrey        –  WFM Idrisova Roza
86      Egorov Dmitry          –      Popelyshev Igor V
87      Bukhteeva Viktoria     –  WGM Velikhanli Firuza
88      Grigoriadis Alexandros –      Gvilava Maya
89  FM  Kedrov Valery V        –      Kassimski Kiril
90      Samedov Alim           –      Pletnev Evgeniy
91      Larina Marija          –      BYE
92  FM  Kurdakov Yuri          –      Kreines Mikhail
93      Fomin Andrey           –      Medvedev Nikolai
94      Losev Sergey           –  FM  Shamugia Shavleg
95      Ovsiannikov Maxim      –      Loginov Anton
96      Kopylov Alexander A    –      Antropov Sergey
97      Pankov Gennady         –  WIM Charochkina Daria
98      Lavrentiev Yuri        –      Aslanov Sergei
99  WFM Kashlinskaya Alina     –      Lyubokhiner Leonid M
00  WIM Semenova Irina         –      Kirikova Maria
01      Kairov Batyr           –  WFM Ivakhinova Inna
02      Novikov Valeri         –      Rodionov Yuri
03      Repin Sergey           –      Ostertag Galina
                Tournament «B»
 1 FM  Zolotukhin Valery       –      Martynov Vladimir
 2 FM  Pokrovski Pavel         –      Artamonov Alexander
 3     Nazarov Nikolay         –      Drozdova Dina
 4     Semenov Viktor          –  FM  Erzhanov Arman
 5     Luzhetskiy Yuri         –  WIM Chasovnikova Eugenia
 6     Kovtunenko Alexandr     –      Lagoda Vladimir
 7     Ozerov Dmitry           –  FM  Fazulyanov Sergey
 8     Kavalenia Leonid        –      Mahtumov Muhammed
 9     Seleznev Yury           –  FM  Rozanov Pavel B
10     Kolmakov Pavel          –      Gordievsky Dmitry
11 WFM Severiukhina Zoja       –  WFM Zarivkina Victorya
12     Sidorchuk Roman         –  FM  Birjukov Sergey
13     Nozdrachev Vladislav    –      Skoriak Ivan
14 WFM Yakovich Yuliya         –  FM  Pogosian Georgy
15     Nguyen Viet Tuong       –      Trubizin Alexander
16     Korolkov Anatolij       –      Semin Gennadiy
17     Repkin Alexander        –      Masalov Andrey
18     Chepel Mykola           –      Potapov Alexey
19     Kurnaev Vladimir        –      Kusnetsov Kiril
20 FM  Sabaev Evgueni          –      Glukhov Alexandr
21     Guseinov Emil           –      Afanasiev Anton
22     Babikov Ivan            –      Zhuravliev Vladilen
23     Kondratiev Vissarion L  –  WFM Derbentseva Irina
24     Borodin Stanislav       –      Gerasimov Nikolay P
25     Musaev Mansur           –      Matsenko Elena
26     Voronov Vladimir Yu     –      Nyzhnyk Illya
27     Pechnikov Artiom        –      Masich Vladimir
28     Chapygin Sergey         –      Trofimovsky Alexander
29     Pugachov Vladimir       –      Pestrov Yury
30 IM  Murzin Lenar            –      Aliekhin Vladislav
31     Yudkevich Mikhail       –      Nozdrachev Leonid
32     Siritsa Dmitry          –      Stepanov Igor
33     Pylaev Evgenij          –      Zimin Alexey
34     Stekolnikov Alexandr    –      Eliseev Urii
35 FM  Bujakevich Aleksandr    –      Petrosyan Tigran
36     Suharukova Anastasia    –      Gurevich A
37     Azizyan Genrikh         –      Yuffa Daniil
38     Anfinogenov Artem       –      Piatin Oleg
39     Ibragimov Eduard        –      Shepelev Igor
40     Kuznetsov Mikhail V     –      Voronkov Ilia
41     Inants Aghasi           –      Kashirsky Eugeny D
42     Seliverstov Vitaliy     –      Bortnikov Boris
43     Subbotin Andrey         –      Shmatkov Mikhail
44     Fokin Sergey            –      Kuzin Sergey
45     Nepomnin Vladilen       –      Goroshilov Vladislav
46     Novitsky Evgeny         –      Ganin Alexander
47     Grabovets Nadezhda      –      Logoiko Mark
48     Minasyan Arnold         –      Nikitin Anatoly
49     Lebedev Victor          –      Melnik Viktor
50     Shefer Alexander        –      Romanov Sergey
51     Timokhina Ekaterina     –      Tkachuk Andrey
52     Rossal Valeriy I        –      Sakhvadze George
53     Malov Lev               –      Shorbatov Manakhim
54     Zimin Sergey            –      Pustovoitova Daria
55 WFM Kalmykova Anastasia     –      Volkov Anton
56     Amonatova Irina         –      Zhuravlev Dmitry
57     Nikologorsky Matfei     –  FM  Shuvatkin Vladimir N
58     Fedotov Artem           –  FM  Lebedev Alexander
59     Rusinov Mikhail         –  FM  Yarysh Grigorij
60     Morozov Grigoriy        –      Vakhlamov Igor L
61     Mingaleev Ildar         –      Rosanov Lev I
62     Talybov Shukiur         –      Volkov Sergei
63     Sinelnikov Igor         –      Antropov Sergey
64     Gorulev Alexander       –      Gvanceladze Anna
65     Lagashin Pavel          –      Bogatirevich Sergei
66     Perpeliev Gencho        –      Bronnikov Konstantin
67     Niks Yana               –      Kanygin Nikolai N
68     Eliseev Stanislav       –      Fokin Stanislav
69     Badalian Armen          –      Erofeev Alexey
70     Frolov Vitaly           –  WFM Della-Rossa Anastasia
71     Korzhukov Andrey        –      Arutjunian Babken
72     Klimovets Kirill        –      Gnydka Jaroslav
73 WFM Shlyakova Elena         –      Levashov Michael
74     Remizov Alexander       –      Martov Vadim
75     Essaulov Vasilij        –      Kostoglotov Dmitry
76     Kulakov M               –      Radjanets Andrey
77     Teleshinin Oleg         –      Makushkin Nikolay
78     Sokolov Boris           –      Cherny Oleg
79     Kuzmin Mikhail          –      Vorobev Kirill
80     Grigoryeva Olga A       –      Zaitchuk Vitaly
81     Gavrjuchenkova Angelina –      Tantsov Petr
82 FM  Novogrudsky Nikolay     –      Matyushin Lev
83     Petukhov Nikolay        –      Murzin Sergey
84     Kaljaev Viacheslav      –      Medovkina Viktoria
85 FM  Mosionzhik Ilya         –      Ustinov Alexander
86     Karpova Anna            –  WIM Lomakina Galja
87     De Luna Alberto         –  FM  Asefi Zaheeruddeen
88 WFM Paikidze Nazi           –      Volobuev Sergey
89     Chekhov Anton           –      Kuzmenko Elena
90     Belekhov Dmitry         –      Berezin Igor
91     Baskakov Nikolay        –      Konstantinov Maxim
92     Golomovziuk Alexey      –      Grekov Alexander
93     Norkin Alexey           –      Artemenko Rimma
94     Pokhlebin Sergej        –      Babarykin Stanislav
95     Andronov Ilia           –      Pliev Vladimir
96     Voronkov Denis          –      Badalian Albert
97     Cherepova Barbara       –      Bialik Valery
98     Burmistrov Andrey       –      Mishakov Anatoly
99     Chukhlantseva Anna      –      Akhverdian Gabriel
00     Fomichev Alexander      –      Lavrischev Anatoliy
01 WFM Makogonova Nadezhda     –      Chugunov Artem
02 FM  Shurunov Arseny         –      Dronzikova Diana
03     Gimazov Evgeny          –      Bykov Evgeny
04     Konjkova Lilia          –      Filippov Pavel
05     Grigoriev Radimir       –      Lein Marina
06     Morozov Boris           –      Gaboev Batraz
07     Ibragimov Ali           –      Moiseev Anatoly V
08     Kapustin Nikolay        –      Zaryvkina Anastasia
09     Oshukov Andrey          –      Golynsky Yuri
10     Kotov Sergey            –      Sanzhaev Darsen
11     Stoljarov Dmitriy       –      Grigor Evgeny
12     Kovalenko Yulya         –      Buzukashvili Sofia
13     Belotserkovsky Dmitry   –      Kamaliev Timur
14     Piskun Alexey           –      Karetnikov Sergey
15     Kuchkin Maksjm          –      Khrustaliov Alexander
16     Maksimov Yuri           –      Ustinov Alexey
17     Komissarov Stanislav    –      Komov Sergey
18     Medvedev Vladimir       –      Koroteeva Ksenia
19     Nazarian Artur          –      Piskovets Nikita
20     Gutsuliak Yana          –      Kulumbekov Giya
21     Olkhin Vitaly           –      Volkova Ekaterina
22     Kozionov Sergey         –      Lebedev Roman
23     Popov Evgeny            –      Jakovlev Alexander
24     Rossinskaya Ljudmilla   –      Nagornaya Polina
25     Absoliamov Javday       –      Nikitin Viktor
26     Radivilov Igor          –      Dragunov Vladimir
27     Bavina Lyudmila         –      Petrushin Alexander
28     Rosenberg Semen         –      Bocharnikov Oleg
29     Pozdeev Nikita          –      Rabinovich  Anton
30     Seregin Alexey          –      Nikulin Vladimir
31     Kaner Klim              –      Shubin Gennady
32     Sychev Klementy         –      Malyshev Roman B
33     Blokhina Elvira         –      Udodov Yuri
34     Vasiukova Renata        –      Krasnov Konstantin
35     Volostnykh Aleksey      –      Liasko Ekaterina
36     Zhukovsky Viacheslav    –      Isaev Rustam
37     Kazennova Daria         –      BYE